Pluskwa domowa jest niezwykle uciążliwym owadem, żyjącym w najbliższym otoczeniu człowieka. Spotkać ją można w spojeniach łóżek, w szczelinach ścian, na zasłonach oraz żaluzjach. Uporczywa walka z owadem zaczęła się już lata temu i dowodzi, że pluskwy posiadają wyjątkową umiejętność uodparniania się na środniki owadobójcze. Mróz, głód oraz pożar nie są również czynnikiem, który powoduje ich wymieranie. Jak zatem skutecznie pozbyć się pluskiew z domu?

 

Pluskwa domowa (łac. Cimex lectularius)

Pluskwa domowa należy go gatunku owadów z rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych z rodziny pluskwowatych. Głównym pożywieniem pluskwy jest krew zwierzęca lub ludzka. Pluskwa osiąga niewielkie rozmiary: od 4 do 6 mm długości oraz do 3 mm szerokości. Charakteryzuje się czerwonobrunatną barwą oraz spłaszczoną budową ciała. Pluskwa posiada owalny kształt, który zwęża się w stronę jej przedniej części. Odnóża pluskwy wyposażone są w specjalne haczyki, które ułatwiają owadowi poruszanie się po nierównych powierzchniach. Za pomocą ssawki, umieszczonej na aparacie gębowym, pobiera od ofiary krew. Ssawka chroniona jest twardą okrywą, która w sytuacji braku pożywienia jest chowana wewnątrz ciała. Ważnym elementem ciała pluskwy są również czułki, które pozwalają na wykrycie zapachu lub ciepła ciała ofiary.

 

Występowanie

Miejsca, w których znaleźć możemy pluskwy w mieszkaniu to szpary w meblach, najczęściej tapicerowanych, w łóżkach, tapczanach, materacach, w ramach obrazów oraz w listwach przypodłogowych. Często ukrywają się również we framugach okien drewnianych, szczelinach tynku, a nawet gniazdkach elektrycznych i kontaktach. Lubią miejsca zaciemnione i zaciszne, a na żer wychodzą w nocy. Dlatego najchętniej wybierają materace łóżek, gdyż oprócz dogodnych warunków do egzystencji mają również dobry kontakt z ich głównym pożywieniem, czyli ludzką krwią.

 

Zagrożenia

Sposobów przedostania się pluskwy do domu jest bardzo wiele. Pluskwy przenoszą się do mieszkania na naszych ubraniach, w sytuacji, gdy mieliśmy kontakt z osobami lub miejscami zarażonymi. Najczęściej spotkać je możemy w hotelach, pociągach, ubraniach z second-handu, używanych meblach czy w szpitalach. Pluskwy są nieaktywne w dzień, natomiast w nocy wychodzą ze swoich kryjówek i atakują żywicieli. Na ciele ofiar pozostawiają czerwone, swędzące ślady o niewielkiej średnicy. W zależności od osobistych predyspozycji człowieka na ciele mogą pojawić się odczyny uczuleniowe lub inne, nieopisane objawy miejscowe. Niektóre badania podają, że pluskwy przenoszą groźną dla zdrowia bakterię gronkowca złocistego. Jednak nie ma wystarczających dowodów na przenoszenie przez te owady chorób.

 

Jak sprawdzić czy pluskwy są w domu?

Pierwszym sygnałem obecności pluskiew w domu są oczywiście żywe lub martwe owady, ale również oskórek po wylinkach larw oraz jaja czy larwy. Kolejnym objawem są ślady krwi na pościeli czy ubraniach. Krew ta jest produktem metabolicznym owadów – to strawiona i wydalona przez owady ludzka krew. Charakterystyczne dla tych owadów jest tworzenie skupisk, dlatego ślady odchodów pojawiać się będą grupami. Pluskwy możemy również poznać po specyficznym zapachu. Owady te wydzielają słodki zapach podobny do kolendry, migdałów lub spleśniałych malin. Intensywny zapach może świadczyć o dużym ich skupisku. Ostatnim sygnałem obecności pluskiew są małe, zaczerwienienie miejsca na skórze po ugryzieniach.

 

Usuwanie pluskiew z domu

Odporność pluskiew na niekorzystne warunki bytowe jest ich znakiem charakterystycznym. Owady te potrafią przetrwać mróz, głód i pożar, a z czasem uodporniają się również na środki owadobójcze. Domowy sposób walki z pluskwami opiera się na dokładnym odkurzeniu szczelin w łóżku, meblach oraz w listwach przypodłogowych. Worek z odkurzacza należy włożyć w plastikową torbę, dokładnie zawiązać i wyrzucić. Wszystkie ubrania, pościel, koce i narzuty należy wyprać w możliwe wysokiej temperaturze i wyruszyć gorącym powietrzem w celu pozbycia się jaj i larw pluskiew. Jeśli z usuwaniem pluskiew z domu chcemy poradzić sobie bez korzystania z pestycydów można również wypróbować czyszczące maszyny parowe. Urządzenia te, dzięki zastosowaniu wysokiej temperatury, zabijają owady znajdujące się w szczelinach naszego domu. W sytuacji, gdy domowe sposoby walki z owadami nie pomogą, konieczne będzie zastosowanie pestycydów, czyli silnych środków owadobójczych. Preparaty te przeznaczone są do wykonywania oprysków wewnątrz i na zewnątrz budynków. Środki te pomogą również w zwalczaniu mrówek i rybików cukrowych. Jeśli i te czynności nie pomogą, o pomoc możemy poprosić wyspecjalizowaną firmę, profesjonalnie zajmującą się dezynsekcją.

 

Zapobieganie

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zagnieżdżeniu się pluskiew w naszym domu jest regularne i dokładne sprzątanie wszystkich szczelin. Szczególnie narażonymi na przebywanie pluskiew miejscami są łóżka, materace oraz wszelkie meble tapicerowane. Materace najlepiej przechowywać w plastikowych pokrowcach, które nie będą atrakcyjnym miejscem do bytowania dla owadów.