Karaluchy i prusaki, pojawiające się w domu, budzą nasze obrzydzenie. Powszechnie przyjmuje się, że owady te przenoszą groźne dla ludzkiego zdrowia choroby przez co są bezlitośnie tępione. Mimo tego kłopotliwego sąsiedztwa o życiu karaluchów i prusaków wciąż wiemy niewiele. Choć karaluchy i prusaki towarzyszą ludzkości od wieków, a w okresie kultury łowieckiej były poszukiwanym dobrem, wraz z odkryciem przez ludzi rolnictwa stały się dla wszystkich kłopotliwym sąsiadem.

 

Karaluch (łac. Blatta orientalis)

Karaluch należy do owadów synantropijnych, co oznacza, że żyje on w siedliskach człowieka. Najczęściej wybiera miejsca bogate w pokarm, czyli kuchnie lub magazyny i spożywa produkty żywnościowe pozostawione przez człowieka. Owad ten osiąga długość ciała do 3 cm. Posiada czerwone lub czarno-brązowe ubarwienie oraz długie czułki, dzięki którym odnajduje pokarm. U męskich osobników owada charakterystyczna jest skrócona pokrywa, niezakrywająca odwłoka, natomiast u samic występują jedynie zalążki skrzydeł. Proces rozmnażania owadów jest długi, choć mało skomplikowany. Samica owada składa około 14-16 jaj w specjalnie przygotowywanym kokonie, a ich późniejszy rozwój trwa około 279 dni i odbywa się w temperaturze pokojowej. Karaluchy są wszystkożerne, potrafią nawet strawić i odżywić się ludzkim włosem.

 

Prusak (łac. Blattella Germanica)

Prusak należy do gatunku karaczana z rodziny zadomkowatych i podrodziny Blattellinae. Owad ten swoim wyglądem bardzo przypomina wspomnianego wcześniej karaluch. Osiągana przez prusaka długość ciała mieści się w granicach od 10 do 13,3 mm. Posiada brudnożółte ubarwienie ciała oraz odnóży, które może mieć również w niektórych miejscach czerwonawy odcień. Tzw. przedplecze, czyli część tułowia u szcześcionogów, osiąga długość od 2,4 do 3,3 mm. Przedplecze opatrzone jest dwoma podłużnymi, brunatnymi pasami, natomiast pokrywy są nieco dłuższe niż odwłok, o brudnożółtym zabarwieniu. Posiada dobrze rozwinięte tylne skrzydła. Podobnie jak karaluchy, prusaki zamieszkują miejsca bytowania człowieka, zwłaszcza kuchnie, magazyny czy piekarnie.

 

Występowanie

Karaluchy oraz prusaki należą do owadów synantropijnych, co oznacza, że za miejsce swojego bytowania najczęściej wybierają te, w których przebywa również człowiek. Z łatwością można rozpoznać miejsca, w których przebywają owady, ponieważ terytorium swojego bytowania znaczą odchodami. Ściany, meble oraz urządzenia znajdujące się w domu pokryte będą brązowymi kropkami. W odchodach tych owadów zawarty jest tzw. feromon agregacyjny, który pozwala oznaczać miejsce bytowania jako bezpieczne. Feromon powoduje, że w pomieszczeniach z dużą populacją prusaków lub karaluchów wyczuwa się specyficzny i nieprzyjemny dla człowieka zapach. W siedliskach ludzkich najczęściej spotkać je można w kuchni i łazience, ponieważ do rozwoju oraz przeżycia potrzebują pożywienia i wilgoci. W pokojach spotkać je można w okolicy okien i na łóżku, gdzie wybierają bezpieczne dla nich szczeliny pomiędzy framugą a materacem. Najczęściej owady te kryją się w szczelinach mebli oraz w różnych urządzeniach, wytwarzających ciepło lub wilgoć. Do mieszkań przedostają się różnymi sposobami. Zazwyczaj do transportu wykorzystują rury, kanały wentylacyjne, a sytuacji, kiedy na zewnątrz panują niesprzyjające warunki pogodowe, przedostają się także przez okna.

 

Zagrożenia

Opisywane owady są nieszkodliwe dla człowieka i nie atakują go. Szkodniki te nie gryzą ani nie kują ludzi, by zyskać pożywienie. Prusaki oraz karaluchy roznoszą jednak zarazki, mikroorganizmy i drobnoustroje. Przenoszą około 40 popularnych chorób, które są niebezpieczne dla człowieka i zwierząt. Czym więc można zarazić się od wspomnianych owadów? Najczęstszymi chorobami, którymi można zarazić się od karaczanów są te, które towarzyszą niehigienicznemu trybowi życia. Należą do nich przede wszystkim czerwonka, choroba Heinego-Medina, dur brzuszny oraz wirusowe zapalenie układu pokarmowego. Najczęstszą przyczyną zakażeń jest zanieczyszczenie pożywienia przez odchody karaluchów oraz prusaków. Równie niebezpieczne są szczątki martwych owadów, których kontakt z żywnością może skutkować przeniesieniem choroby na spożywającego jedzenie człowieka. Obserwuje się wzrost reakcji uczuleniowych na owady, ich szczątki oraz wydzieliny.

 

Usuwanie i zapobieganie

Obecność karaluchów oraz prusaków w mieszkaniu może być objawem braku czystości. Zachowywanie czystości to więc najlepszy sposób na walkę z owadami, które żywią się resztkami pożywienia znajdującemu się w brudnych mieszkaniach. Pomóc może również wyziębienie mieszkania, ponieważ w temperaturze poniżej 4 stopni Celsjusza karaluchy oraz prusaki giną. Warto również zastosować mieszankę cukru i proszku do pieczenia – miksturę wystarczy umieścić na talerzykach w różnych miejscach domu. Takie połączenie składników powoduje pęcznienie wewnątrz karalucha i jego rozrywanie.Jeśli jednak nie poradzimy sobie z wytępieniem szkodników domowymi sposobami dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy zaawansowanych środków owadobójczych. W sklepach dostępne są spreje, żele i proszki, które z łatwością poradzą sobie z dezynsekcją owadów w naszym domu.

Źródło: http://myslowianki.pl/karaluchy-charakterystyka-slady-obecnosci-szukac-zwalczac/
https://bios.net.pl/blog/karaluchy-i-prusaki-w-domu-jak-sie-ich-pozbyc