Niekiedy w miejscach bytowania ludzi zadomawiają się drobne, ale niezwykle uciążliwe owady, które wyrządzają szkody w gospodarstwie domowym lub przenoszą niebezpieczne choroby. Obecność insektów nie jest pożądana z wielu powodów: mogą przenosić choroby, kąsać, brudzić, niszczyć ubrania lub żądlić. Na miejsce swojego bytowania wybierają najczęściej wilgotne, ciepłe i zaciemnione miejsca takie jak kuchenne szafki, listwy przypodłogowe czy szczeliny w ścianach. Większość z nich wytępić można domowymi sposobami, lecz dezynsekcja niektórych wymaga profesjonalnej pomocy. Jakie insekty mogą pojawić się w mieszkaniu? Podjemy najlepsze sposoby na ich skuteczne pozbycie się.

 

Domowe szkodniki

Szkodniki występujące w domach i ich najbliższej okolicy mogą przenosić groźne dla życia choroby, niszczyć elementy wyposażenia domu, a nawet zagrażać naszemu życiu. Domowe insekty lubią zaciemnione, wilgotne i ciepłe pomieszczenia. Z tego powodu z chęcią zamieszkują łazienki, kuchnie oraz sypialnie. Szkodnikami należącymi do grupy insektów lubiących takie warunki są pluskwy, karaluchy, rybiki cukrowe czy prusaki. Ich pojawienie się w domu wymaga naszej natychmiastowej interwencji, aby populacja szkodników nie wzrosła na tyle, że konieczna będzie pomoc profesjonalnych firm zajmujących się dezynsekcją. Na rynku środków owadobójczych znajdziemy wiele środków chemicznych do usuwania z domu niepożądanych lokatorów, a sklepowe półki aż uginają się od specjalnych past, proszków, granulek, płynów i aerozoli. Jednak nie tylko one są skuteczne. Istnieje wiele domowych sposobów, które posiadają równie dobrą skuteczność jak specjalne środki chemiczne.

 

Mrówki

Mrówki należą do pożytecznych owadów, które zjadają na przykład szkodniki (mszyce) niszczące rośliny. Jednak występowanie mrówek w domu wiąże się z pewnym utrapieniem i szkodami, jakie wyrządzają mrówki w kuchni. Najczęściej w mieszkaniach możemy spotkać mrówki faraona. Faraonki są niewielkimi owadami, które bez problemu przedzierają się przez szczeliny w naszym domu. Ponadto, owady te bardzo łatwo przystosowują się do warunków panujących w mieszkaniach, dzięki czemu nie straszna im zmiana temperatury czy wilgotności. Mieszkając w bloku, mrówki faraona bardzo trudno wytępić w pojedynkę, ponieważ jedna kolonia mrówek posiada kilka królowych. Powoduje to bardzo szybki przyrost liczebności kolonii mrówek. Chcąc pozbyć się skutecznie tych owadów w bloku, dezynsekcję należy przeprowadzić wspólnie z sąsiadem. W mieszkaniach możemy również spotkać mrówki gmachówki, hutnice, darniowe, rudnice oraz amazonki. To co je odróżnia od mrówek faraonek to przede wszystkim budowanie swoich gniazd poza mieszkaniem. Ich obecność w domu wynika z konieczności poszukiwania pożywienia, które często znajdują w kuchni. Domowe sposoby na pozbycie się mrówek opierają się na zastosowaniu octu lub soku z cytryny w miejscach pojawiania się tych owadów. Pomogą również świeże zioła (mięta, cynamon lub liście pomidora).

 

Rybiki cukrowe

Rybiki cukrowe to niewielkie i niegroźne insekty, które kochają wilgotne, chłodne i ciemne miejsca. Kryją się w szczelinach w podłodze, między ścianami czy pod tapetami. Lubią jeść materiały takie jak papier, płyty kartonowo-gipsowe, a nawet tkaniny. Najczęściej spotkamy je zatem w łazience lub toalecie, gdzie ich pojawienie się raz na jakiś czas nie powinno wzbudzić naszego niepokoju. Jeśli jednak ich liczebność wzrośnie warto zastosować kilka sprawdzonych sposobów na ich pozbycie się. Warto wykorzystać najprostsze środki, ponieważ rybiki nie lubią zapachu lawendy, wanilii i olejku cytrynowego. Kilka kropel wybranego olejku należy dodać do wody i za pomocą butelki z dozownikiem rozpylić mieszaninę w miejscach pojawienia się tych owadów. Równie skuteczne może okazać się rozłożenie nasączonych olejkiem wacików w rogach łazienki. Po kilku dniach rybiki powinny zniknąć. Innym skutecznym sposobem będzie rozsypanie w łazience mieszaniny cukru pudru i boraksu w stosunku 1:1 w szczelinach z których wychodzą rybiki.

 

Mole

Mole spożywcze to nieduże motyle nocne, których larwy żerują na suchych pokarmach znajdujących się w kuchni lub spiżarni takich jak cukier, kasze, mąka i ziarna. Często stosowanym środkiem przeciw molom są powszechnie dostępne, gotowe produkty chemiczne, jednak warto pamiętać o tym, że większość z nich zawiera niekorzystne dla naszego zdrowia składniki. O wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem są domowe sposoby na mole spożywcze, które nie wpływają na jakość produktów znajdujących się w naszej spiżarni. Walkę z molami spożywczymi warto rozpocząć od gruntownych porządków w szufladach i szafkach kuchennych, czyli tam gdzie pojawiają się mole. Najważniejszą zasadą jest pozbycie się z domu wszystkich produktów spożywczych, w których znajdują się złożone larwy moli. Kolejnym krokiem jest odkurzenie wszystkich szafek i szuflad oraz wymycie ich ciepłą wodą z mydłem. W celu upewnienia się, że w żadnym zakamarku nie pozostały larwy moli, stosujemy metodę wykorzystującą użycie octu. Do szafek wstawiamy naczynie z gorącym, parującym roztworem wody z octem, zamykamy je i czekamy, aż ciecz wystygnie.