Skuteczne sposoby na pozbycie się kretów z ogrodu.

15 maja 2024

Podziemne szkodniki są problemem wielu ogrodników. Tworzą nieestetyczne kopce, psując wygląd trawnika, a także uszkadzając korzenie roślin. Chociaż nie żywią się korzeniami ani roślinami to kopiąc podziemne tunele, potrafią zniszczyć nawet najlepiej zaaranżowany ogród. Jeśli szukasz najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się kretów ze swojego ogrodu, zapoznaj się z poniższymi propozycjami.

O czym należy pamiętać na początku?

Zanim przejdziesz do konkretnych działań, warto na początku zaobserwować kilka znaczących zachowań szkodników, które mogą okazać się pomocne w ich zwalczaniu. Zacznij obserwować ślady i nory, aby określić, gdzie kret się przemieszcza i w jakich miejscach znajdują się główne obszary jego aktywności. Możesz spróbować zainstalować urządzenia fizyczne, takie jak pułapki na krety, które mogą być zakopywane w ziemi, aby złapać kreta, lub wibracyjne urządzenia odstraszające i zakłócające ich zmysły. 

Jednym z najbardziej naturalnych sposobów odstraszania kretów jest sadzenie roślin, które kretom nie odpowiadają. Zalicza się do nich np. nagietki, narcyzy czy dymnicę pospolitą. Dzięki temu możemy skutecznie odstraszyć krety od niszczenia ziemi w ogrodzie. 

Krety żywią się głównie owadami, więc kontrola populacji owadów w ogrodzie może pomóc w skutecznym zwalczaniu szkodników. Rozważ także unikanie stosowania chemikaliów, które mogą przyciągać krety.

zwalczanie kretów w ogrodzie

Sposoby na pozbycie się kreta w ogrodzie

Sposobów na pozbycie się niechcianych szkodników z ogródka jest naprawdę wiele. Większość opiera się na metodzie pułapki. Pułapki żywołowne są jedną z najpopularniejszych metod zwalczania kretów, a jednocześnie najbardziej bezpieczne dla samego zwierzęcia. Takie pułapki umieszcza się w pobliżu nory, tak aby kret wpadł do pułapki. Po złapaniu kreta można go przenieść w bezpieczne miejsce i uwolnić, nie robiąc mu krzywdy. 

W celu wyeliminowania kreta często stosuje się także urządzenia odstraszające, które produkują dźwięki i wibracje nieprzyjemne dla szkodników. Takie odgłosy skłaniają krety do opuszczenia obszaru ogrodu i do bezpowrotnego przeniesienia się na inny teren. Istnieją również urządzenia wytwarzające dźwięki imitujące drapieżników, co również może skutecznie odstraszyć kreta. Niektóre zapachy, takie jak olejek rycynowy, olejek z mięty pieprzowej lub olejki eteryczne mogą również zniechęcić zwierzę do dalszego przebywania w Twoim ogrodzie. Warto również pamiętać, że krety lubią wilgotne gleby, więc poprawa drenażu w ogrodzie może zmniejszyć dla nich atrakcyjność ziemi.

Uważaj na metody szkodliwe

W procesie eliminacji kretów z Twojego ogrodu warto pamiętać, że są to zwierzęta objęte częściową ochroną gatunkową. Wśród wielu skutecznych metod, należy wybierać więc te, które nie zabiją ani nie skrzywdzą samego zwierzęcia. Dlatego wszelkiego rodzaju dostępne przynęty na krety oraz trutki, powodujące ich natychmiastową śmierć powinny budzić Twoją czujność wobec ochrony środowiska zwierząt. 

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy w eliminacji kretów na terenie Twojego ogrodu, skontaktuj się z nami!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.