Komary i kleszcze w ogrodzie

22 listopada 2022

Bzyczące nad głową komary to niemili towarzysze ciepłych dni spędzanych na działce lub w ogrodzie. Potrafią uprzykrzyć najwspanialsze chwile spędzone przy ognisku w rodzinnym gronie bądź relaks podczas pielenia grządek. Tak samo upiorna wydaje się myśl, że nie tylko w lesie, lecz także w ogrodzie, mogą czaić się bardzo niebezpieczne pasożyty, czyli kleszcze. Przenoszą one wiele chorób, którymi mogą zarazić dorosłych, dzieci oraz zwierzęta domowe. Jak walczyć z uciążliwymi insektami w domowym zieleńcu?

Kleszcze – niebezpieczne pasożyty

Kleszcze najczęściej znajdują się w wysokich trawach lub krzewach, tam czyhają na ofiary i w odpowiednim momencie czepiają się skóry lub sierści haczykowatymi pazurkami przednich odnóży. To nosiciele wielu chorób, a ich przedostanie się na ciało, może spowodować trwałe uszkodzenia w organizmie i groźne powikłania zdrowotne, takie jak boreliozę czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych.

Kleszcze w ogrodzie – jak z nimi bezpiecznie walczyć?

Należy pamiętać, że kleszcze lubią obszary zacienione i wilgotne, dlatego warto zmienić projekt ogrodu i zapewnić w nim jak najwięcej nasłonecznionych przestrzeni. Profilaktycznie można zastosować naturalne opryski odstraszające insekty. Jeśli jednak pasożyty już zamieszkały w ogrodzie, nie należy walczyć z nimi samodzielnie, gdyż nieumiejętna dezynsekcja może spowodować negatywne konsekwencje zdrowotne, a także zniszczyć uprawy. Nie pozostaje nic innego jak skorzystać z pomocy fachowców, którzy przeprowadzą odkleszczanie preparatami bezpiecznymi dla roślin i niestanowiącymi zagrożenia dla zdrowia domowników.

Komary — niemili towarzysze miłych chwil

Komary nie są tak niebezpieczne jak kleszcze, jednak ich bytowanie na działce lub w ogrodzie potrafi zamienić relaks w koszmar. Ukąszenia pozostawiają zaczerwienione, swędzące bąble, co odbiera radość z wakacji. Na rynku dostępne są liczne środki chemiczne, które pomagają w walce z niechcianymi lokatorami ogrodu, jednak stosowanie ich przez długi czas może zaszkodzić nie tylko komarom, lecz także zdrowiu ludzi i zwierząt. Naturalne metody, takie jak posadzenie w ogrodzie roślin odstraszających komary, na przykład lawendy i bazylii, mogą nie wystarczyć. Kiedy pozbycie się pasożytów spędza sen z powiek, warto zlecić je profesjonalistom, którzy działają z pomocą bezpiecznych, acz niezwykle skutecznych, metod.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą profesjonalnego zwalczania kleszczy i komarów w ogrodzie!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.