ozonowanie

20 października 2022

W pewnym momencie przychodzi taki czas, kiedy należy pomyśleć o rzetelnym oczyszczeniu pomieszczeń budynku w trosce o zdrowie współpracowników i klientów. Ozonowanie jest jednym z bardziej skutecznych procesów dezynfekcji pomieszczeń. W dobie pandemii proces ozonowania stał się jeszcze bardziej istotny z tytułu nowopowstałego wirusa SARS-COV-2, gdyż ozonowanie usuwa wirusy, bakterie, grzyby i inne drobnoustroje. Na powyższy proces dezynfekcji warto zdecydować się wtedy, kiedy pomieszczenia budynku wymagają gruntownego odświeżenia w wyniku ich długoterminowego użytkowania, ponieważ pozbywa się ono wszystkich niesprzyjających drobnoustrojów, a także usuwa nieprzyjemne zapachy i znacząco zwiększa jakość powietrza.

Ozonowanie — wyjaśnienie procesu

Ozon jest cząstką tlenu posiadającą trzy atomy wymienionego pierwiastka. Cząstka ta bardzo łatwo wchodzi w reakcję utleniania, która niszczy wirusy, grzyby, bakterie, drobnoustroje oraz zapachy. Po jakimś czasie cząsteczka ulega rozpadowi na tlen, który jak wiadomo jest nieszkodliwy. Warto jest odpowiednio przygotować pomieszczenie przed procesem ozonowania, gdyż ozon jest bardzo silnym utleniaczem, więc skutecznie oddziałuje na komórki organizmu, powodując starzenie wszystkich przedmiotów w pomieszczeniu. Ozon w procesie ozonowania jest produkowany przez generatory ozonu, co jest uhonorowane jako legalny proces przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH). W wyniku procesu ozonowania następuje rozpraszanie kapsomerów, a RNA wirusa zostaje uszkodzone, zaś wyższe stężenie ozonu w procesie utlenienia wywołuje rozpad kapsydu i jego białkowej powłoki. W przypadku wirusów można wyróżnić jeszcze wirusy otoczkowe, których zniszczenie wiąże się z rozbiciem cząsteczek lipidowych, dzięki czemu kwas nukleinowy traci swą właściwość. Natomiast jeśli mowa o wirusie bezosłonkowym, ozon działa na niego w inny sposób, tworząc wodorotlenki wywołujące reakcję, w której wirusy tracą właściwości chroniące je przed stresem oksydacyjnym

Gdzie i kiedy dezynfekcja?

Ozonowanie wykonywane jest we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach, zatem można je przeprowadzić w szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświaty, ale też w szpitalach oraz zakładach pracy. Wiele wyników badań, m.in. prace przeprowadzone przez chińskich naukowców w Institute of Virology Hubei udowadniają, że ozonowanie jest na tyle silne i skuteczne, aby w procesie utleniania zniszczyć 2019-nCoV. W dobie współczesnej rzeczywistości ozonowanie stało się jednym z najważniejszych czynności pozwalających na zachowanie sterylnych i bezpiecznych warunków do pracy, nauki oraz codziennego funkcjonowania.

Jeżeli chcą Państwo zadbać o świeżość własnych pomieszczeń, ale też zatroszczyć się o bezpieczeństwo oraz zdrowie własne i współpracowników, warto zdecydować się na usługę ozonowania, którą znajdą Państwo w naszej ofercie. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami, proponowanych przez nas usług z zakresu ochrony przed szkodnikami na naszej stronie internetowej!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.