walka ze szkodnikami w ogrodzie

2 lutego 2022

Istnieje bardzo duża ilość sposobów na walkę ze szkodnikami w ogrodzie. Wielu ogrodników twierdzi, iż najlepszym rozwiązaniem jest sadzenie roślin, których nie lubią określone owady czy gryzonie. Innym przykładem jest zwabienie do ogrodu naturalnych wrogów poszczególnych szkodników. Warto również dodać, iż obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które mogą skutecznie pomóc w tej walce.

Naturalne sposoby na walkę ze szkodnikami

Do walki ze szkodnikami bardzo często wykorzystuje się rośliny, takie jak aksamitka, lawenda czy majeranek. Podobnie jak wrotycz pospolity, pomagają odstraszać mrówki i mszyce. Natomiast na krety negatywnie wpływa bazylia oraz aksamitka. Często używany w kuchni czosnek ma działanie grzybobójcze i także odstrasza nornice. Warto jednak pamiętać, że te metody nie zawsze są stuprocentowo skuteczne. Czasem dobrym rozwiązaniem, które jest polecane przez ogrodników, jest zwabienie biedronek, które mogą zredukować populację mszyc, gdyż jest to ich naturalne pożywienie.

Można zaopatrzyć się również w środki ekologiczne, które doskonale sprawdzają się w walce ze szkodnikami. Zazwyczaj składają się one ze specjalnych koncentratów stworzonych na bazie wyciągów roślinnych, wywarów czy ekstraktów, wytwarza się je z pokrzywy, wrotycza czy skrzypów.

Jeżeli zdecydujesz się na zastosowanie oprysków na szkodniki, to warto wybrać takie, które będą chroniły rośliny przed ponownym atakiem w przyszłości. Istnieją preparaty, które są bezpieczne dla kwiatu, ale mają zabójcze działanie wobec nieproszonych szkodników.

Czy naturalna walka ze szkodnikami jest skuteczna?

Jeśli decydujesz się na samodzielną walkę ze szkodnikami, to warto rozejrzeć się za gotowymi preparatami na bazie naturalnych składników. Istnieją bezpieczne dla zdrowia preparaty roślinne, które skutecznie zwalczają szkodniki. Niektóre z nich oprócz właściwości bakteriobójczych, wspomagają zwalczanie chorób wywołanych grzybami i bakteriami. Pamiętaj, że niektóre środki chemiczne są bardzo często trujące dla ludzi, więc szczegółowo zapoznaj się ze składem przed wyborem jakiegokolwiek środku. Niektóre preparaty nie mogą być stosowane w pomieszczeniach, a inne będą działały tylko w określonych warunkach. Warto zaznaczyć, że naturalne sposoby na walkę ze szkodnikami nie zawsze są stuprocentowo skuteczne i zazwyczaj nie działają długoterminowo, więc warto rozejrzeć się za alternatywnymi rozwiązaniami w postaci specjalnie przygotowanych ekologicznych środków.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.