prusaki w domu

22 marca 2022

Prusaki to insekty, które pochodzą z Azji, a rozprzestrzeniły się w trakcie międzynarodowego przewozu towarów. Ich obecność można zauważyć poprzez pozostawione odchody lub podczas pory wieczornej, w trakcie której często się uaktywniają. Nie należy ich lekceważyć, ponieważ przenoszą bakterie i wirusy, które w przyszłości mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Jaki jest ich wpływ na gospodarstwo i jak się ich pozbyć? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w niniejszym artykule.

Czym się charakteryzują?

Prusaki są gatunkiem karaczana i należą do rodziny zadomkowatych. Ich średnia wielkość waha się między 10 a 13 mm. Mają złotobrązowy kolor, przełamany dwoma ciemnymi pasami. Posiadają również dobrze rozwinięte tylne skrzydła. Ich obecność rozpoznawana jest przede wszystkim poprzez pozostawione na jedzeniu odchody oraz zwiększoną aktywność w porze wieczornej. Można je również zdefiniować po nieprzyjemnym zapachu, który wydzielają, będąc w dużych skupiskach.

Jak wpływają na gospodarstwo domowe?

Prusaki uważane są za jedne z najbardziej niebezpiecznych szkodników — zwłaszcza dla zdrowia człowieka. Zanieczyszczają one produkty poprzez pozostawienie odchodów, które zawierają bakterie i wirusy. Najczęściej pojawiają się w okolicach jedzenia (zwłaszcza owoców, warzyw oraz produktów sypkich). Spożycie skażonych produktów może prowadzić do rozwoju różnych groźnych chorób. Na ich szkodliwe działanie szczególnie podatne są dzieci chorujące na astmę.

Jakie choroby wywołują?

Prusaki mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka poprzez przenoszenie szkodliwych bakterii. Prowadzą one m.in. do zatrucia pokarmowego, cholery, trądu, AIDS, gruźlicy czy świądu. Ponadto możliwe jest pozostawienie bakterii, które wywołują Salmonellę czy E. Colę.

Kiedy prusaki pojawiają się w domu?

Prusaki rozwijają się w wilgotnych i zanieczyszczonych pomieszczeniach — dlatego ich naturalne środowisko znajduje się w otoczeniu człowieka. Najczęściej spotykane są w łazienkach, kuchniach czy piekarniach. Chowają się w miejscach z łatwym dostępem do wody, a z kryjówki wychodzą tylko w celu poszukiwania pokarmu. Przedostać się do domu mogą poprzez kratki wentylacyjne, kanalizację lub w produktach spożywczych i odzieży prosto ze sklepu.

Jak się ich pozbyć?

Aby zapobiec rozwojowi prusaków, przede wszystkim należy dbać o porządek w mieszkaniu. Można również ograniczyć dostęp do wentylacji, jednocześnie umożliwiając przepływ powietrza. To nie zagwarantuje nam jednak, że nie przedostaną się one np. przez kanalizację. Prusaki można zwalczyć domowymi sposobami, takimi jak rozmieszczenie w domu mieszanki cukru z proszkiem do pieczenia lub kwasem borowym. Nie zawsze jednak gwarantuję to skuteczność — wtedy należy sięgnąć po profesjonalne środki chemiczne. Najlepszym rozwiązaniem, dzięki któremu pozbędziesz się w łatwy i szybki sposób prusaków z mieszkania, jest pomoc profesjonalistów. Chętnie to dla Ciebie zrobimy — zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.