dezynsekcja Kraków

13 września 2021

Pluskwy to owady, które mogą pojawić się w każdym domu. Mimo że raczej nie przenoszą chorób, mogą wywoływać alergię oraz generować ogromny stres i niepokój, negatywnie wpływający na komfort życia. Dlatego dobrze wiedzieć jak je rozpoznać oraz jak efektywnie pozbyć się ich z domu.

Jak rozpoznać pluskwy?

Warto wiedzieć, że pluskwy przenoszą się najczęściej za pomocą systemu wentylacji lub rur co w dużych skupiskach miejskich jest trudne do opanowania. Mogą zostać również przywiezione z wakacji lub krótszych wycieczek. Szczególnie narażone są blokowiska, przez wzgląd na duże zagęszczenie mieszkańców na małej przestrzeni oraz wspólny system wentylacji w mieszkaniach. Pluskwy rozmnażają się bardzo szybko — wystarczy tydzień, aby jaja się wylęgły i co najmniej 5, aby powstał z nich dorosły osobnik. Sprawia to, że inwazja pluskwy rozpocznie się już po kilkunastu dniach, a sama pluskwa jest w stanie przeżyć bez pożywienia nawet 500 dni. Dlatego tak ważne jest, aby szybko zlokalizować źródło problemu.

Pluskwa domowa to malutki owad (ma długość około 5 milimetrów) o owalnym kształcie ciała. Nie potrafi latać ani skakać, dzięki czemu można odróżnić ją od innych owadów. Wyróżnia się tym, że potrafi doskonale wspinać się po ścianach oraz meblach.

Najłatwiej poznać pluskwy po ugryzieniach, jakie pozostawiają na ciele człowieka w nocy. Są bezbolesne, ale pozostawiają po sobie widoczne ślady, wyglądające jak te po ugryzieniu komara lub pchły. Miejsca ugryzienia najczęściej są mocno zaczerwienione i swędzą, a ich natężenie w jednym miejscu powinno być spore, w odróżnieniu np. od ugryzień komara.

Jak efektywnie pozbyć się pluskiew?

Jeżeli jesteśmy pewni, że w naszym domu są pluskwy, należy przystąpić do działania. Na początek trzeba sprawdzić miejsca, w których najczęściej chowają się pluskwy. Szczególnie należy obejrzeć meble (może być konieczne ich rozkręcenie lub zdjęcie tapicerki), obrazy, lustra, zasłony, pęknięcia i szczeliny np. w listwach przypodłogowych, luźne tapety, odzież i obuwie oraz bagaż (jeżeli ostatnio byliśmy w podróży). Pluskwy w dużych skupiskach wydzielają charakterystyczny zapach, który może skutecznie naprowadzić nas na nie.

Następnie należy się ich pozbyć, w tym celu najlepiej skontaktować się z odpowiednią firmą, która zajmuje się usunięciem pluskiew. W naszej ofercie posiadamy profesjonalne usługi dezynsekcyjne na terenie Krakowa i okolic. Jest to zdecydowanie najlepszy sposób na zwalczenie szkodników, ponieważ całą procedurę przejmują na siebie fachowcy. Aby skutecznie pozbyć się insektów, należy zastosować specjalne preparaty we wcześniej zlokalizowanych skupiskach pluskiew.

Można również spróbować pozbyć się ich samemu za pomocą myjki parowej. Wysoka temperatura zwalcza pluskwy, co pozwoli pozbyć się problemu. Tekstylia należy wyprać, a wszelkie dostępne powierzchnie — dokładnie oczyścić , aby nie zostały na nich odchody pluskiew.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.