Sposoby na pozbycie się szczurów | Szczury jak się pozbyć

21 października 2021

Skąd wzięła się obecność gryzoni?

Masz nieproszonych lokatorów, którzy hałasują, niszczą i ciężko ich złapać? To z pewnością szczury, czyli powszechne gryzonie, które do przeżycia nie potrzebują specjalnych warunków. Dlatego coraz częściej można je spotkać nie tylko na wsi, ale również w mieście, budynkach przemysłowych czy w piwnicach. Są one bardzo aktywnymi zwierzętami, szczególnie w nocy. Szczury najczęściej spotkamy jesienią w ciepłych pomieszczeniach. Warto jednak wyjaśnić skąd w ogóle wzięła się ich obecność.

Najprostszą odpowiedzią jest to, że szczury poszukują miejsca do przetrwania oraz łatwo dostępnego jedzenia. Zdarza się tak, że ludzie zostawiają otwarte śmietniki, które są idealnym miejscem dla szczurów. Ponadto zaciemnione i zagracone pomieszczenia to idealne lokum, w którym szybko poczują się dobrze i zaczną się rozmnażać. Powodem może być również uszkodzona instalacja kanalizacyjna. Te gryzonie potrafią pływać, więc bez problemu pokonają tę przeszkodę i przedostaną się do wnętrza budynku.

Sposoby na pozbycie się szczurów

Jak zatem poradzić sobie ze szczurami? Należy pamiętać, że te zwierzęta żyją w stadzie, dlatego zazwyczaj może być ich więcej, niż przypuszczaliśmy. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby się ich pozbyć.
Pierwszym z nich jest zastosowanie łapek, które szybko i sprawnie usuną szkodniki. Jednak, o wiele bardziej skutecznym sposobem jest zwrócenie się do specjalistów, zajmujących się deratyzacją, którzy profesjonalnie pozbędą się gryzoni.

Kolejnym sposobem, który może się wydawać nieoczywisty, jest posiadanie kota, którego zapach odstrasza szczury.
Istnieją również specjalne ultradźwięki, które są emitowane przez odstraszacze.

Ostatecznością jest zastosowanie trutek czy pułapek. Jest to najbardziej brutalny, ale zarazem najskuteczniejszy sposób, który usunie pobyt gryzoni na dobre. Oczywiście istnieją bardziej humanitarne pułapki – tak zwane żywołapki, czyli skrzynki z wabikiem. Zamykają się one po wejściu szczura i mogą być używane wielokrotnie.

Dlaczego należy szybko pozbyć się szczurów?

Jeśli zauważyłeś obecność gryzoni w swoim mieszkaniu, piwnicy czy innym pomieszczeniu – nie zwlekaj. Szczury mogą roznosić wiele chorób, dlatego jest to szczególnie ważne, aby jak najszybciej się ich pozbyć. Tym bardziej, jeśli w mieszkaniu przebywają dzieci czy inne zwierzęta, ponieważ mogą one bardzo łatwo się zarazić. Poza tym gryzonie mogą wyrządzić wiele szkód finansowych, przyczynić się do zaburzenia infrastruktury technicznej poprzez pogryzienie kabli, a także zanieczyścić pomieszczenia. Dlatego niezwykle ważne jest to, abyś jak najszybciej zareagował na obecność szkodników i się ich pozbył z zastosowaniem wymienionych sposobów.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.