Na czym polega dezodoryzacja?

26 sierpnia 2021

Przykre zapachy dotykają nas praktycznie każdego dnia. Najczęściej wpędzają nas w stan konsternacji i dyskomfortu. Takie sytuacje mogą pojawić się np.: podczas sprzątania pomieszczenia po chorej osobie, zwierzęcych odchodów lub w wyniku wylania substancji chemicznej. Niektóre z zapachów mogą powodować zagrożenie dla zdrowia, dlatego też nie warto ich bagatelizować.

Czym jest dezodoryzacja?

Dezodoryzacja nie służy zamaskowaniu nieprzyjemnej woni, lecz dąży do jej całkowitego usunięcia. Profesjonalny zabieg dezodoryzacji niszczy lotne związki odoru, dzięki dobrze dobranym związkom chemicznym. Gwarantuje skuteczne pozbycie się niepożądanego zapachu zarówno z pomieszczeń, jak i ze zwykłych przedmiotów. Zazwyczaj dezodoryzację przeprowadza się za pomocą naturalnego ozonu, który musi być uważnie kontrolowany przez wykonującego.

Metody dezodoryzacji

Eliminacja uciążliwych zapachów występuje w postaci:
· dokładnego usunięcia zanieczyszczeń
· wprowadzenia odpowiednich związków chemicznych, które w wyniku mieszaniny spowodują bezwonność
· zastosowanie substancji, które zmienią charakter i intensywność pierwotnego odoru
Wielu ekspertów w dziedzinie dezodoryzacji wyróżnia wiele metod pozbywania się nieprzyjemnego zapachu.

Absorpcja

Stosowana jest w wodzie w celu usuwania cząsteczek fluorowodoru oraz gazów, które pochodzą z wytworzenia kwasu fosforowego. Jednak sama absorpcja może nie poradzić sobie z rozpuszczeniem większych zanieczyszczeń. W takiej sytuacji, aby wzmocnić działanie dezodoryzacji, dodaje się roztwory utleniaczy, które wzmacniają pH absorpcji.

Biofiltracja

W tym zabiegu główną rolę odgrywają mikroorganizmy. Tworzą warstwę, przez którą w powolnym tempie przepuszczane są gazy. Biofiltry największe zastosowanie posiadają przy likwidowaniu odorów wentylacyjnych z budynków gospodarczych, oczyszczalni ścieków czy małych wytwórni rzemieślniczych.

Filtry węglowe

Polegają na spalaniu cząsteczek nieprzyjemnych zapachów. W większości przypadków finalny produkt procesu spalania nie jest szkodliwy dla środowiska. Tej metody zwykle używa się przy dezodoryzacji części urządzeń klimatyzacyjnych.

Jak wygląda dezodoryzacja pomieszczeń?

Pierwszym krokiem zabiegu dezodoryzacji jest pozbycie się wszystkich źródeł niepożądanych zapachów. Jest to niezbędne, ponieważ likwidowany jest nie tylko sam zapach, ale również bakterie i grzyby. Problem pojawia się często, gdy źródłem zapachu mogą być również przedmioty. Ta sytuacja ma miejsce zazwyczaj przy dezodoryzacji opuszczonego pomieszczenia po osobie chorej lub zmarłej. Jednym ze sposobów uporania się z tym kłopotem, jest dobranie przez specjalistów odpowiednich technik dezodoryzacji. Pozwala to wyeliminowanie źródła odoru, nie uszkadzając przy tym wyposażenia. W niektórych przypadkach przeprowadza się również zabieg dezynfekcji, który ma za zadanie eliminację wszelkich szkodliwych mikroorganizmów jak np.: materii organicznej, grzyba czy pleśni.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.