Szkodniki w domach

19 listopada 2021

Dom jest miejscem, w którym powinniśmy czuć się bezpieczni. Wyposażamy się w urządzenia antywłamaniowe, zabezpieczamy w razie powodzi lub pożaru, ale przy tym często zapominamy o najmniejszych, a zarazem najpowszechniejszych szkodnikach. Niektóre insekty, mimo niepozornego wyglądu, potrafią zatruwać nam życie latami. Dopiero w krytycznym momencie decydujemy się na pomoc fachowców przyznając, że tak naprawdę nie wiemy, z jakiego rodzaju zagrożeniem mamy do czynienia. Aby walka z robactwem i gryzoniami była skuteczna, musimy zapoznać się, chociażby z podstawowymi informacjami na ich temat, a przede wszystkim — potrafić je od siebie rozróżnić.

Drewnolubni — niszczyciele mebli

Drewno jest nie tylko najpopularniejszym surowcem wykorzystywanych przez ludzi, ale również i pożywieniem dla sporej grupy insektów. Największą sławą cieszą się korniki, jednak nie powinniśmy ignorować kołatka domowego, który gości w naszych szafach, na blatach kuchennych czy stołach. Wystrzegać należy się także spuszczeli. Larwy te mogą doprowadzić do zniszczeń nie tylko wnętrza, ale i konstrukcji budynku. Obecność takich szkodników możemy rozpoznać po charakterystycznych odgłosach, albo ubytkach pozostawionych na drewnianych powierzchniach. Warto natomiast zareagować, zanim dopuszczą się szkód widocznych gołym okiem.

Mole (nie)książkowe — zjadacze tkanin i papieru

Nie tylko drewniane obiekty w naszych domach są narażone na atak insektów. Słynne mole rozmnażają się w błyskawicznym tempie i pochłaniają wełnę. Ciężko je zlokalizować ze względu na niewielki rozmiar , więc najskuteczniejszą ochroną ubrań jest działanie zapobiegawcze. Możemy wykorzystać do tego specjalne zawieszki zapachowe, które wystarczy umieścić w szafie lub garderobie. Powinniśmy także zadbać o bezpieczeństwo tapet ściennych, książek i wszelkich wyrobów papierniczych, gdyż są one pożywieniem psotników i rybików cukrowych.

Cichy zabójca — roznosiciele chorób i bakterii

Insekty poza niszczeniem naszej własności, są również poważnym zagrożeniem dla naszego życia i zdrowia. Alergicy powinni wystrzegać się roztoczy — mikroskopijnych pajęczaków, które wywołują silne reakcje alergiczne. Muchy, karaluchy i prusaki z kolei są roznosicielami bakterii i poważnych chorób, a ich zwalczanie nie należy do najprostszych, ponieważ uodparniają się na środki owadobójcze. Warto pamiętać o utrzymywaniu czystości i odpowiednim przechowywaniu żywności, aby uniknąć konfrontacji z insektami, których nie będziemy w stanie dostrzec.

Znacznie większymi bywalcami są szczury i myszy. Stanowią zagrożenie dla zwierząt domowych i małych dzieci, ale łatwiej jest wykryć ich obecność. W wypadku gryzoni zamieszkałych w piwnicy, sprawdzoną metodą będą pułapki. Jeśli jednak osiedlą się w obrębie mieszkania, lepiej skontaktować się ze specjalistą. Używanie silnych środków i trucizny bez odpowiedniej wiedzy może okazać się niebezpieczne i mało skuteczne.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.