środki do dezynfekcji, wybór środków do dezynfekcji

14 lipca 2021

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do dezynfekcji powierzchni. W związku z tym chcąc wybrać ten najbardziej odpowiedni, mogą pojawić się wątpliwości odnośnie tego, na który się zdecydować. Sytuacja na świecie spowodowała, że ludzie zaczęli zwracać jeszcze większą uwagę na higienę i dezynfekcję. Jak się okazuje, nie każdy produkt będzie odpowiedni do odkażania powierzchni i ochrony przeciwwirusowej.

Czym jest dezynfekcja?

Zastanawiając się nad znaczeniem tego terminu, do głowy przychodzi stwierdzenie, że jest to sposób na pozbycie się drobnoustrojów, takich jak grzyby, bakterie, wirusy czy spory. Dezynfekowanie rąk oraz wszelkich powierzchni pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia groźnych chorób roznoszonych przez mikroorganizmy.

Jakie środki stosować do dezynfekcji powierzchni?

Nie trzeba wspominać jak ważna jest regularna i dokładna dezynfekcja wszelkich sprzętów , które znajdują się w naszym otoczeniu. Robi się to po to, aby mieć pewność, że wszelkie wirusy oraz drożdże zostały unieszkodliwione. Należy wybierać preparaty o potwierdzonej skuteczności i odpowiednim składzie. Do dezynfekcji należy używać innych środków niż do mycia, ponieważ mają w składzie mocniejsze substancje zabijające drobnoustroje. Dokładniej powinny zawierać: nadtlenek wodoru, fenol, podchloryny oraz izopropanol. Kupując środki do dezynfekcji warto zapytać sprzedawcę o te, które zawierają w składzie choć jeden z wymienionych związków.

Kupuj tylko sprawdzone produkty

Skuteczna dezynfekcja jest możliwa tylko wtedy, kiedy stosujemy preparaty zawierające minimum 60% alkoholu. Najczęściej używanymi alkoholami są etanol oraz alkohol izopropylowy. Wszystko za sprawą właściwości bakteriobójczych przeciw wegetatywnym formom bakterii, wirusobójczych, prątkobójczych i grzybobójczych. Jednak nie wykazują one działania na przetrwalniki bakteryjne. Badania wskazują, że alkohole osiągają najsilniejsze właściwości w połączeniu z wodą, a ich optymalne stężenie powinno wynosić 60-90%. Najsilniejsze właściwości mają roztwory 70% etanolu i alkoholu izopropylowego. Alkohole można stosować zarówno we wszelkich ośrodkach zdrowia, szpitalach czy w domu. Dezynfekcja jest niezwykle ważna, ponieważ wszelkie drobnoustroje bardzo szybko się rozprzestrzeniają, a nie przestrzeganie podstawowych zasad higieny może doprowadzić do poważnych chorób.

Jak widać na rynku dostępnych jest wiele substancji, które pomagają na co dzień walczyć z tym, co jest niewidoczne dla oka, a bardzo szkodliwe dla zdrowia człowieka.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.