mole

16 maja 2022

Mole to owady, które potrafią uprzykrzać życie. Szybko się rozmnażają i dobrze ukrywają. Istnieją dwie odmiany tych insektów: spożywcze oraz odzieżowe. Dlaczego szkodniki te pojawiają się w naszych domach, gdzie się ukrywają i jak je zdetronizować?

Mole spożywcze

Mole spożywcze przedostają się otwartym oknem podczas ciepłych miesięcy lub przynoszone są wraz z zakupami. Insekty te zagnieżdżają się i rozmnażają w sypkich produktach spożywczych. Kiedy zlokalizujemy miejsce zalęgnięcia się owadów, należy przejść do jak najszybszej ich detronizacji.

Warto skorzystać z tradycyjnych i domowych metod takich jak:

  • regularnie przemywanie szafek i półek wodą z octem,
    wstawienie do środka szafki naczynia z gorącym octem i odczekanie do wystygnięcia,
  • odstraszanie przez naturalne zapachy – ulokowanie w pobliżu okien suszonej lawendy, może skutecznie pomóc w uchronieniu się przed niechcianymi lokatorami,
  • skorzystanie z feromonowych pułapek na mole, po wcześniejszym upewnieniu się, że są one bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych.

Zapobieganie występowaniu moli spożywczych

Aby zapobiec pojawieniu się moli spożywczych, warto zainstalować w oknach moskitiery, które utrudnią przedostanie się owadów do wnętrza domu lub mieszkania. Wszystkie produkty, na których możliwe byłoby przeniesienie szkodników, należy dokładnie przejrzeć i umyć, jeżeli istnieją taka możliwość. Produkty sypkie warto przesypać do plastikowych bądź szklanych pojemników, aby wyeliminować możliwość zagnieżdżenia się tam owadów. Mole nie lubią cytrusowych aromatów, dlatego warto rozstawić skórki z pomarańczy lub mandarynki w szafkach z sypkimi produktami.

Mole odzieżowe

Pojawiają się w szafach, garderobach czy szufladach z ubraniami. Ich obecność można zauważyć po wygryzionych dziurkach w odzieży czy innych materiałach lub niezbyt przyjemnym zapachu stęchlizny. Kiedy zauważymy niepokojące oznaki ich obecności, należy dokładnie wyprać wszystkie ubrania i wystawić na zewnątrz, a szafę umyć roztworem z octem i mydłem.

Zapobieganie występowaniu moli odzieżowych

Aby zapobiec pojawieniu się moli odzieżowych, ubrania w szafie powinny być czyste oraz niezbyt ciasno ułożone. Warto skorzystać ze specjalnych pokrowców i pojemników na odzież oraz regularnym sprzątaniu oraz wietrzeniu szafy. Mole nie lubią zapachu gazety, dlatego warto wyłożyć nią szafę oraz umieścić na półkach suszoną lawendę. Należy również zaopatrzyć się w wieszaki z cedru lub sosny.

Domowe sposoby mogą jednak zawodzić, wtedy warto zadzwonić do profesjonalistów z DDD Insector, którzy odpowiednimi środkami, bezpiecznymi dla domowników, przeprowadzi skuteczną dezynsekcje.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i do kontroli, czy nie macie Państwo niechcianych lokatorów!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.