wszystko o dezynsekcji

20 lipca 2022

Wielu osobom zdarzyło się kiedyś doświadczyć sytuacji, w której idąc w nocy do kuchni napić się wody, niespodziewanie napotkali się uciekające karaluchy czy inne robaki. Niestety takie, sytuacje nie są przyjemne, tak samo jak myśl, że w domu mogą być insekty. Bardzo często domowe sposoby, czy środki kupione w specjalnych sklepach nie działają na te owady. Wtedy najlepszym sposobem na trwałe pozbycie się niechcianych gości jest dezynsekcja mieszkania.

Czym jest dezynsekcja?

Dezynsekcja to słowo zaczerpnięte z języka łacińskiego, które oznacza usuwanie szkodliwych insektów. Do tej grupy zalicza się zarówno owady biegające jak i latające takie jak: prusaki, mrówki, karaluchy, wszy, pchły, muchy, cukrowe rybki, komary i pluskwy.

Dezynsekcja to walka z owadami, które uważane są za szkodniki. Pojęcie to używane jest również podczas usuwania gniazd os czy szerszeni. Jest to złożony proces, który nie tylko skupia się na walce z dorosłymi insektami, ale także zwalcza larwy ich jaja.

Metoda ta może być stosowana w budynkach mieszkalnych, zakładach pracy, ale również na otwartej przestrzeni w formie oprysków, na przykład na komary.

Jakich środków można użyć do dezynsekcji?

Dezynsekcję można wykonać przez zastosowanie środków:

  • fizycznych — ogień, gorące powietrze, para, promieniowanie ultrafioletowe, szron,
  • mechanicznych — trzepanie, wyłapywanie, oczyszczanie,
  • chemicznych — środki owadobójcze,
  • biologicznych — zwalczanie za pomocą innych organizmów żywych.

Aby dezynsekcja odniosła skutki, stosuje się zazwyczaj minimum dwie metody zwalczania owadów, co profesjonalnie nazywa się „integrowaną metodą zwalczania szkodników” (IPM). Aby cały proces odbywał się zgodnie z ekologią, procesy chemiczne najczęściej są uzupełniane lub zamieniane przez metodę biologiczną, lub mechaniczną.

Nowoczesne metody dezynsekcji

Dzięki dużej dostępności i zapleczu środków chemicznych możliwe jest skuteczne usunięcie każdego nieproszonego gościa. Najczęstszymi metodami dezynsekcji są:

  • metody opryskowe — rozpylanie trujących środków, w miejscu, w którym przebywają insekty,
  • metody żelowe — trutki, które przyklejają się do owadów i są przez nie przenoszone do gniazda, co zapewnia eliminację większości szkodników,
  • metody gazowe — działają poprzez drogi oddechowe, dlatego podczas używania tego sposobu, należy opuścić dom, w którym wykonuje się oprysk,
  • zamgławianie termiczne ULV — sposób ten polega na pokryciu całego pomieszczenia drobinkami, których owady nie mogą ominąć.

Jeśli mają Państwo jakieś pytania dotyczące tego zabiegu, to zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy w walce z insektami.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.